Bedava Evren - Michio Kaku Sicim(Membran) Teorisi'ni Eğlenceli Bir Şekilde Anlatıyor

Bedava Evren - Michio Kaku Sicim(Membran) Teorisi'ni Eğlenceli Bir Şekilde Anlatıyor

Etiketler: 

Evren neyden oluşur? Evren neden ve neyin içinde genişlemekte? Evrenimiz nasıl oluştu? Bu soruların cevabı için nesnel örneklerle açıklama yapan Michio Kaku'yu dinlemekte fayda var. Bildiğimiz madde, kara madde, kara enerji, Sicim Teorisi ve daha fazlası üzerine açıklayıcı bir video ile karşınızda Michio Kaku!

Sicim Teorisi nedir? Son yılların pek duyulmasada en ilginç ve en sağlam teorilerinden biri. Matematiksel olarak evrenin 11 boyuttan oluştuğunu ispatlayan, ancak şuanki teknolojimiz buna yetmediği için daha çok bilim-kurgu filmlerinin konusu olmakta. Sicim(String) Teorisinin bir çok adı var aslında. En popüler diğer adı Membran Teorisi ya da M-Teorisi dir. Sicim teorisine göre maddenin en küçük yapı taşı sicim denilen ipliksi parçacıklardır. Bu parçacıkların farklı frekanslardaki titreşimleri bir üst parçacığı oluşturmakta. Örneğin elektron da bir sicim kabul ediliyor. Aynı şekilde diğer atom altı parçacıklar da sicimlerin farklı titreşimleri sonucunda oluşmuştur.
Sicim Teorisinin bilim-kurgu filmlerine konu olduğundan bahsetmiştik. Bunun sebebi hem makro hem de mikro boyutlara açıklama getirmesidir. Sicim kısmı mikro boyutlara açıklama getirirken, diğer adı olan Membran Teorisi ise makro boyutlara açıklama getirir. Membran Teorisine göre hiper-uzay denilen üst uzayın içinde, bizim evrenimiz gibi birçok evren bulunmakta. Paralel evren hikayeleri buradan türemekte aslında. İçinde bulunduğumuz uzayı bir kağıt parçası olarak düşünürsek ve hiper uzayda sınıf olursa, işte sınıftaki her bir kağıt parçası başka bir evrene denk gelmektedir. Membran Teorisinin önemli olmasının bir nedeni ise Big Bang'e bir açıklama getiriyor olması. Sınıftaki bu kağıtların(evrenlerin) çarpışması sonucu yeni evrenler oluşmakta ve bizim evrenimizin de böyle oluştuğunu savunmakta. Matematiksel olarak kanıtlanan bu heyecan verici teorinin dünya gözüyle bilimsel kanıtlarını da görmek ümidiyle :)

Bu Kanaldaki Benzer Videolar